Kult błogosławionego Jerzego Popiełuszki
Za czasów ks. prałata Bolesława Exlera, przy zaangażowaniu ówczesnego wikariusza ks. Leszka Marciniaka, została podjęta trwająca do dziś inicjatywa odprawiania 19. dnia każdego miesiąca wieczornej Mszy św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy. Zrodziła się ona po zamordowaniu przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku ks. Jerzego Popiełuszki. Na tych Mszach św. gromadziły się tłumy poznaniaków, którym na ogół towarzyszyła liczna obstawa sił ZOMO i milicji.
Przy kościele postawiono drewniany, a potem metalowy krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Popiełuszki. W 2005 roku wzniesiono jedyny – jak dotąd – na terenie archidiecezji poznańskiej pomnik tego kapłana męczennika. Tu proszono również Boga o wyniesienie ks. Jerzego do chwały ołtarzy, a teraz już po jego beatyfikacji, która miała miejsce 6 czerwca 2010 roku w Warszawie, wierni nadal modlą się za jego wstawiennictwem w intencji Ojczyzny, zwłaszcza 19. dnia każdego miesiąca. W tym samym 2010 roku, 19 października nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Jerzego do kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Są to relikwie I stopnia – cząstki kości prawej dłoni błogosławionego.
Symboliczny grób
Dnia 19 listopada 1984 roku, w miesiąc po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego odprawiona została w kościele Matki Boskiej Bolesnej pierwsza Msza św. za Ojczyznę. W następnym roku rolnicy z okolic Stęszewa ustawili po lewej stronie od głównej bramy kościoła na symbolicznym grobie ks. Jerzego drewniany krzyż. Z czasem zastąpiono go okazałym metalowym krzyżem, który na tym miejscu przetrwał aż do końca października 2005 roku. Wówczas to jego miejsce zajął pomnik Męczennika. Krzyż natomiast został przeniesiony na cmentarz parafialny na Górczynie i tam po dzień dzisiejszy jest symbolicznym grobem księdza Jerzego.
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika
W czwartek 3 listopada 1985 roku w 21. rocznicę pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki ponad tysiąc wiernych i mieszkańców Poznania szczelnie wypełniło kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu i teren dookoła. O 17.00 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika kapelana „Solidarności” i sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki. Po zakończonej Eucharystii na placu przy kościele w obecności przedstawicieli „Solidarności”, władz miasta i województwa, parlamentarzystów, kapłanów, dziesiątków delegacji i pocztów sztandarowych oraz licznie zebranych wiernych dokonano odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks. Jerzego. Po zakończonych uroczystościach do późnych godzin nocnych przybywali poznaniacy, by oddać hołd Męczennikowi naszych czasów. Prawie 2,5-metrowy pomnik ks. Jerzego Popiełuszki przedstawia kapłana ze skrępowanymi rękami i nogami. Autorem projektu odlanego z brązu monumentu jest rzeźbiarz Wiesław Koronowski. Pomnik został sfinansowany ze składek działaczy NSZZ „Solidarność” i osób prywatnych. Na cokole pomnika widnieje wymowny napis – cytat z piosenki Jacka Kaczmarskiego: „Nie ten umiera co właśnie umiera Lecz ten, co żyjąc w martwej kroczy chwale. Więc ci, co polegli, poszli w bohatery Ci co przeżyli – muszą walczyć dalej”.
Nieustanna modlitwa
Od śmierci błogosławionego Jerzego w łazarskiej świątyni trwała i nadal trwa modlitwa w intencji Ojczyzny. Później do modlitwy tej dodano prośbę o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, a szczególnego wyrazu nabiera ona podczas wieczornej Mszy św. 19. dnia każdego miesiąca. Przybywają wtedy delegacje NSZZ „Solidarność” i poczty sztandarowe. Liturgia ta – i tak jest po dzień dzisiejszy – kończy się przy pomniku modlitwą i odśpiewaniem hymnu Boże, coś Polskę.
Wprowadzenie i przekazanie relikwii
Dnia 6 czerwca 2010 roku w Warszawie został beatyfikowany ks. Jerzy Popiełuszko. W cztery miesiące po beatyfikacji i dwadzieścia sześć lat po uprowadzeniu i zamordowaniu ks. Jerzego parafia Matki Boskiej Bolesnej przeżyła wzruszającą uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego Jerzego. Za staraniem ks. proboszcza Eugeniusza Antkowiaka parafia otrzymała relikwie I stopnia, tj. cząstki kości prawej dłoni Męczennika. Wprowadzenie i przekazanie relikwii miało miejsce podczas koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Zdzisława Fortuniaka. Relikwie wnieśli panowie, którzy przez 25 lat pełnili wartę honorową przy grobie ks. Jerzego w Warszawie. Podczas homilii ks. biskup zacytował ostatnie wypowiedziane publicznie słowa ks. Jerzego: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, poczty sztandarowe komitetów „Solidarności”, zakładów pracy i szkół z Poznania oraz licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy stolicy Wielkopolski.
30. rocznica męczeńskiej śmierci
Kolejny znaczący moment, który wpisuje się w bogate dzieje łazarskiej świątyni, to obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Jerzego Popiełuszki, w roku ogłoszenia go patronem „Solidarności” i w momencie rozpoczęcia jego procesu kanonizacyjnego. 19 października 2014 roku odbyły się w naszym kościele centralne w skali archidiecezji poznańskiej uroczystości ku czci Męczennika. Ks. proboszcz Eugeniusz Antkowiak witając przybyłych gości, powiedział: „Jesteśmy w miejscu, gdzie nieprzerwanie od 30 lat modlimy się za naszą Ojczyznę, a od kilku lat śmiało wołamy o pomoc wielkiego orędownika tej sprawy, błogosławionego księdza Jerzego”.
Mszy św. przewodniczył i płomienne kazanie wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki. Tłumnie przybyli wierni Poznania. Obecni byli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, wojewódzkich, miejskich i samorządowych, poczty sztandarowe zakładowych oddziałów NSZZ „Solidarność” i członkowie NSZZ „Solidarność”. I jak zawsze uroczystość zakończyła się już w wieczornej scenerii przy pomniku błogosławionego.