Troska o przygotowanie do sakramentu bierzmowania należy do wspólnoty parafialnej, dotyczy to rodziców, którzy przez przykład życia i posłuszeństwa Bożemu prawu wprowadzają kandydatów w zakresie dojrzałej wiary. Aby kandydat do bierzmowania brzmialnego, brzemiennego do wyboru brzemiennego, brzemienną, brzemienną. Parafia jest miejscem zamieszkania sakramentu bierzmowania. W nieobecności wyjątkowych może się odbyć poza parafią, jednak zawsze za wiedzą i zgodą księdza proboszcza parafii zamieszkania.
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania odbywa się w parafii kandydata i trwa dwa lata (VII i VIII klasa szkoły podstawowej). Program przygotowania zrealizowany jest przez udział w Mszach św. i nabożeństwach, katechezy sakramentalne według programu diecezjalnego, udział w rekolekcjach i dni skupienia. W naszej parafii za przygotowanie młodzieży do badań sakramentu bierzmowania odpowiedzialny jest ksiądz wikariusz. Sakrament bierzmowania jest przez księdza biskupa w wyznaczonym dla danej parafii terminie (w naszej parafii z reguły na wiosnę każdego roku). W sytuacji, gdy w danym roku przewidziana jest wizytacja kanoniczna, sakrament bierzmowania jest udzielany w ramach wizytacji.
Wykaz dokumentów potrzebnych do sakramentu bierzmowania:
– metryka chrztu,
– zaświadczenie o uczeniu w katechezie szkolnym lub ostatnie świadectwo katechizacji,
– w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechezy uzupełniającej.
Ze względu na ścisły związek związek bierzmowania z pozostałymi sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego, zaleca się, aby świadkami bierzmowania byli rodzice chrzestni. Świadkiem bierzmowania zamiast rodziców chrzestnych może być inna osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, jest praktykująca i prowadzi życie według zasad. Świadkami bierzmowania nie mogą być rodzice.
Osoby starsze, które nie przystąpiły jeszcze do sakramentu bierzmowania ustalają z księdzem proboszczem indywidualny tok przygotowań oraz zakres materiału do egzaminu.